1958 – 2018 , 60 de ani
Școala Populară de Arte și Meserii Pitești organizează ediția a IX-a a Festivalului Concurs Internațional de Muzică Populară ”Sus pe Argeș la izvoare” – interpretare vocală și instrumentală.
Concursul (1 noiembrie) și Gala laureaților (2 noiembrie) au loc la Casa de Cultură a Sindicatelor din Pitești, de la ora 18.00. Invitațiile se dau nominal și se găsesc la sediul Școlii Populare de Arte din Bd. Republicii nr. 66, Pitești.

Invitați în recital: Mihaela Chirițescu Jugaru, Elena Sima, Vasile Răducu, Mihaela Lucia Pițigoi, Veronica Lozovenu, Marius Bălan, Cătălin Iancu, Ansamblul ”Doruri muscelene”, coordonat de Ion Liviu Iana, Grupul ”Flori argeșene”, coordonat de Alexandra Ana Maria Tăbuș, Grupul ”Fiii Argeșului”, Ansamblul ”Doruri de câmpie” din Hârsești, Corul Seminarului Teologic din Curtea de Argeș și Ansamblul de dansuri al Școlii Populare coordonat de Gabriela și Cristian Tănase.
Acompaniamentul va fi asigurat de taraful Școlii Populare de Arte, dirijor Iancu Cătălin.