Festivalul National de Muzica Usoara “Vasile Veselovski”

V.Veselovski (3)                              V.Veselovski (2)

Consiliul Județean Argeș prin Școala Populară de Arte Pitești și Asociația Culturală  „Vasile Veselovski’’

  1. Scopul concursului:
    Având în vedere că marele compozitor român  s-a născut și și-a efectuat studiile în Pitești, Festivalul-concurs are drept scop readucerea în actualitate a pieselor sale, promovarea lor în rândul tinerilor argeșeni și nu numai, a muzicii ușoare autentice, afirmarea și lansarea tinerelor voci,  în vederea introducerii lor în elita muzicii ușoare românești și internaționale.
    Festivalul se desfășoară sub egida numelui marelui compozitor al muzicii ușoare românești, Vasile Veselovski.

2. Regulamentul Concursului poate fi găsit la www.festivalul-vasile-veselovski.ro .