Școala Populară de Arte și Meserii Pitești a fost prezentă în perioada 18-19 august 2018 la Săpânţa, în Maramureş, la evenimentul ”Satele Unite ale României.
Peste 800 de artişti, meşteri, dansatori, rapsozi din toată România au participat în zilele de 18 şi 19 august, la Săpânţa, în Maramureş, la evenimentul Reuniunea Satelor al proiectului Satele Unite ale României.
Consiliul Judeţean Maramureş în rol de organizator, sub patronajul Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale, cu sprijinul operaţional a mai multor organizaţii non-guvernamentale, precum Asociaţia Comunelor din România (ACoR), Federaţia Naţională a Grupurilor de Acţiune Locală (FNGAL), Congresul Autorităţilor Locale din Republica Moldova (CALM) şi partenerii media, în special Televiziunea Română, Radio Antena Satelor, Radio România Actualităţi şi Agerpres au organizat la Săpânţa cea mai ampla petrecere Centenară a verii a proiectului Satele Unite ale României.