Festival-Concurs International de Muzica Populara Veche “Sus pe Arges la Izvoare”

19-20 octombrie 2016 

1-IMG_1737     1-IMG_1662    IMG_1633

Festivalul – Concurs  Internaţional de Muzică Tradiţională Veche ,,Sus pe Argeş la Izvoare“  este organizat de Şcoala Populară de Arte şi Meserii din Piteşti, instituţie finanţată de Consiliul Judeţean Argeş, în colaborare cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş şi Teatrul Al. Davila din Piteşti.

Această manifestare artistică îşi propune valorificarea cântecului tradiţional şi păstrarea lui în cultura şi sufletul tuturor iubitorilor de muzică tradiţională.

Vor participa solisti vocali si instrumentisti care reprezinta institutiile culturale din tara, dar si iubitori ai cantecului traditional. Repertoriul concurenţilor va cuprinde muzică tradiţională veche specifică regiunii pe care o reprezintă. Vârsta minimă de participare este de:

– 14 ani pentru soliştii vocali;

– 10 ani pentru soliştii instrumentişti;

Vârsta maximă de participare este de 25 de ani.

Festivalul – Concurs se desfăşoară pe doua secţiuni:

  1. Interpretare vocală;
  2. Interpretare instrumentală solo;

şi va fi mediatizat de mass-media locală şi/sau naţională.

Fişele de înscriere la Festival vor fi trimise pâna la data de  10 octombrie, la adresa:

Şcoala Populară de Arte şi Meserii Piteşti, judeţul Argeş,                      B-dul Republicii nr.66, Piteşti, telefon : 0348457560, fax: 0248212260,

E-mail: scoalapopart@yahoo.com.

Taxa de participare este de 50 de lei pentru fiecare participant şi va fi achitată în contul RO85TREZ04621G330800XXXX sau la secretariatul  Şcolii Populare de Arte şi Meserii Piteşti până la data de 10 octombrie 2016.

Concurenţii vor interpreta atât la preselecţie, cât şi în concurs, două piese muzicale, una fără acompaniament (doină sau baladă) şi una cu acompaniament orchestral.

Repertoriul interpretat în concurs va fi apreciat în funcţie de autenticitate, de valoarea artistică şi de diversitatea sa ritmică şi melodică. Concurenţii vor purta obligatoriu costum tradiţional (inclusiv încălţăminte) din zona pe care o reprezintă. Comisia de preselecţie îşi rezervă dreptul de a descalifica un concurent al cărui repertoriu şi costum nu se înscriu în reperele enunţate mai sus.

 

Festival-Concurs International de Muzica Populara Veche “Sus pe Arges la Izvoare”

Fisa de Participare

 

Numele şi prenumele………………………………………………………………………

Data şi locul naşterii…………………………………………………………………………

Seria şi nr. B.I./C.I. ……………………………………Vârsta……………………………

Adresa……………………………………………………………………………………….

Telefon/ e-mail ………………………………………………………………………………

Instituţia pe care o reprezintă……………………………………………………………….

Melodiile prezentate în concurs:

  1.  ………………………………………………………………………………………..
  2. …………………………………………………………………………………………

Calitatea în concurs (solişti vocali/instrumentişti/grupuri)………………………………………

Premiile obţinute la alte concursuri…………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………