Consiliul Județean Argeș, prin Școala Populară de Arte și Meserii Pitești a organizat o tabără de pictură în perioada 13 – 17 august, în localitatea Nucșoara, acțiune la care au participat cursanţii secţiilor de Pictură-Grafică ai şcolii. Pentru a întări relațiile moldo-române în anul aniversării Centanarului Marii Uniri din 1918, la această acţiune au fost invitaţi artiști plastici de origine basarabeană din România, Republica Moldova şi din Cehia. Majoritatea cursanților Școlii Populare de Arte și Meserii beneficiază de sprijinul instituției noastre în vederea participării la concursuri și festivaluri naționale și internaționale sau la emisiuni televizate pe posturi locale și naționale (secțiile de Muzică și Dansuri), la tabere și ateliere de specialitate (secțiile de Arte vizuale și Meșteșuguri), de aceea am considerat că este binevenintă organizarea unei acțiuni dedicate cursanților secției de Pictură, a căror activitate artistică se rezumă la studiul din atelierul Școlii. Atelierele de pictură în aer liber le-a oferit tinerilor artişti posibilitatea să lucreze într-un peisaj de mare inspiraţie şi într-o atmosferă veselă şi prietenoasă. Mai mult, întâlnirea cu artiști consacrați le-a dat posibilitatea să cunoască noi materiale și să observe și să-și însușească noi tehnici de lucru. La tabăra de pictură au participat de asemenea şi un grup de copii din Republica Moldova, coordonat de prof. Olesea Enachi, cunoscută în România pentru măiestria cu care coase ii româneşti pentru muzee din toată lumea. Cursantele secţiei de Ţesut – Cusut din Nucşoara au profitat de prezenţa Olesiei în satul lor şi au învăţat de la ea tehnici noi de cusut.