Ziua Porților Deschise- ”Școala Altfel”

 01-05.04.2013

Școala Populară de Arte și Meserii din Pitești, veșnic deschisă unor noi provocări, a răspuns afirmativ la programul ”Școala Altfel” inițiat de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului România în anul 2012.   La fel ca și anul trecut, Școala Populară de Arte și Meserii din Pitești și-a deschis porțile curioșilor de toate vârstele: de la ”pitici” de grădiniță până la liceenii plini de entuziasm.

Profesorii tuturor secțiilor le-au arătat tainele muzicii, dansului, meșteșugului, al picturii, designului sau al cinematografiei entuziaștilor dornici să afle cât mai multe despre posibilitățile oferite de Școala Populară de Arte și Meserii Pitești.

În perioada 01-05.04.2013 au călcat pragul școlii noastre sute de elevi în fiecare zi de la următoarele instituții de învățământ: Grădinița nr. 14, Școala din Bascov, Școala din Mărăcineni, Școala nr. 8- Centrul de Zi Asociația ”Sprijin pentru Viață”, Școala nr. 10 ”Marin Preda”, Școala nr. 12, Școala nr. 13 ”Mircea cel Bătrân”, Școala nr. 17, Școala nr. 14 ”Alexandru Davila”, Școala ”George Topârceanu” Mioveni, Liceul Tehnologic Astra, Liceul Tehnologic Ion Mincu, Colegiul Economic ”Maria Teiuleanu” și Colegiul Național ”Ion C. Brătianu”.

Profesorii care au participat la Ziua Porților Deschise inaugurată cu ocazia Școlii Altfel au fost: Valentin Grigorescu (canto popular), Gheorghe Mihalache (țambal), Viorel Predoiu (saxofon), Vicențiu Perniu (pian), Petra Pană (canto muzică ușoară), Nicoleta Dumitrache (canto muzică ușoară), Ionuț Cârstea (nai), Mihaela Radu (design vestimentar), Ion Sănduloiu (foto-video), Romulus Turcu (chitară), Daniel Turcu (chitară), Ania Cazan (artă cinematografică), Laurențiu Baltă (pictură), Elena Zavulovici (pictură), Nicolae Oprea (orgă), Ion Barbu (acordeon), Elena Roșu (dans popular), Gabriela Tănase (dans clasic/dans modern), Cristian Tănase (dans sportiv), Voinicilă (acordeon), Cătălin Manda (sculptură în lemn), Florian Drăgănici (percuție), precum și profesorii din secțiile externe ale Școlii Populare de Arte și Meserii Pitești.

Musafirii noștri au fost extrem de încântați de profesori, de oportunitățile oferite și de șansa acordată de a putea încerca toate instrumentele puse la dispoziție, fiind, astfel, și mai determinați să se înscrie la cursurile oferite!